TV Čáslav S07E04 – Bitva o Čáslav

Podzimní díl TV Čáslav nejprve krátce navštíví v reportážích otevření
dopravního hřiště v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, zprovoznění
Tyršovy ulice a položení věnců k připomenutí 100 let od vzniku
Československa. Nejvíce se budeme věnovat v čtvrthodinovém dokumentárním
filmů oslavám 400. výročí Bitvy u Čáslavi. Podíváme se na mustrování vojsk
na čáslavském náměstí, na koncerty v Bratčicích i Horkách, na odhalení
pomníku bitvy na pomezí obcí nebo na mši za oběti bitvy. Nejvíce se budeme
zajímat o vlastní rekonstrukci bitvy na platě v obci Horky. Posedíme v
dobovém městečku s mušketýry, proletíme se po bitevním poli, uslyšíme
desítky výstřelů z mušket i těžkých děl a především zažíjeme „živoucí
historii“ v jedné z největších akcí, které náš region pamatuje. Díl je
věnován památce pana Jaroslava Uhlíře, starosty obce Horky.

TV Čáslav S07E03 – Osmičkový rok

V letním díle TV Čáslav navštívíme dvě významné soutěže mažoretek, budeme svědky slavnostního otevření ubytovací části komplexu Hotelu GRAND a zavzpomínáme na první setkání rodáků v obci Starkoč. V dokumentární části seriálu nás tentokrát čekají dva příspěvky: Seznámení s významným ale neznámým regionálním rodákem F. V. Lorencem, který se prosadil v Brazílii jako lidumil mnoha talentů a u příležitosti 60. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy se dozvíme jak probíhal 21. srpen v našem městě. Nikagda nězabuděm!!!

TV Čáslav S07E02 – Oslavíme století

V letošním roce oslavíme 100. výročí naší krásné republiky. V dalším dílu TV Čáslav se podíváme na slavnostní otevření zrekonstruovaného informačního centra. Pohovoříme s novinářkou z New York Times paní Hanou De Goeij. Další výročí, které si letos připomínáme, je 400 let od Bitvy u Čáslavi, která kdyby byla prohrána, mohla by být o dva roky dřívější „Bílou horou“ pro české stavy na počátku třicetileté války. Navštívíme vernisáž výstavy a mezinárodní konferenci v divadle, jež byly obě věnovány oné pozapomenuté bitvě.  V Čáslavi začínáme slavit století naší vlasti už v půlce roku prostřednictvím Čáslavských slavností, které byly letos vymalovány v duchu právě zmíněného výročí. 

TV Čáslav S07E01 – Hodní lidé

Právě začíná sedmá řada dokumentárního seriálu TV Čáslav. V prvním díle oslavíme masopust v Hostovlicích, potkáme slavné sportovce Golonku, Svobodu i Šlégra. Dozvíme se o chystaném památníku pro pana scénografa Svobodu. Zasmějeme se na výstavě Půlstoletí s Cimrmanem a divadelní hře Lijavec doprovázeni pány Bruknerem, Pencem a Svěrákem. Zavzpomínáme na pana Smoljaka. Navštívíme vesničku Schořov, kde se budeme zajímat o příběh pana Ostatnického, kterému pomáhá Anima Čáslav a také tamější obyvatelé. Tento díl je věnován panu režisérovi Formanovi, se kterým se v závěru rozloučíme v jeho čáslavském kině.

TV Čáslav S06E05 – Na Vánoce do kostela

Mrazy nás opouštějí. Těšíme se na jaro. Pojďme si připomenout letošní Vánoce a jejich kouzelnou atmosféru. Nejprve si poslechneme charitativní koncert čáslavského ZUŠ Bandu pro Cestu životem bez bariér. Poté budeme fandit českým hokejovým reprezentantům do 16 let v první mezinárodní hokejové řeži, která byla uspořádána na zimním stadionu v Čáslavi. Navštívíme adventní koncert v kostele ve Starkoči a podíváme se, jak pokračuje jeho rekonstrukce. V dokumentární části představíme program Na Vánoce do kostela, který nachystal čáslavský evangelický sbor – budeme svědky dobročinného trhu, vánočního divadla Diakonie, shromažďovaní dárků pro potřebné děti v krabicích od bot, hodobožových bohoslužeb i dalších podnětných akcí a myšlenek.

TV Čáslav S06E04 – Strejda Moravec

Další díl TV Čáslav je určen studentům a studujícím, kteří se mohou projít po veletrhu studijních příležitostí nebo zavítat na oslavy 80. let výročí založení školy, která se dnes jmenuje VOŠ, SPŠ a OA Čáslav. Dále si na své přijdou milovníci umění, kteří na sebe mohou nechat působit energii „Z Onoho světa“ vymalovanou v krajinách malíře Miloslava Mouchy. Dále je tato epizoda určena těm, kteří si libují v osobních i velkých dějinách. Těm, kteří mají rádi naše rodné město a při představě, že by museli emigrovat a už Čáslav třeba nikdy nemohli spatřit je dloubne u srdce. Tento díl je totiž věnován generálu Františku Moravcovi a jeho rodině, pro které to byl milovaný strejda.

TV Čáslav S06E03 – Máme rádi zvířata?

V dalším dílu TV Čáslav se poprvé zevrubněji podíváme na problematiku pomáhání zvířatům v našem mikroregionu. Nejprve ale navštívíme čáslavskou synagogu, která je zatím veřejnosti nepřístupná a poslechneme si, jak probíhá její rekonstrukce. Poté si zacvičíme na slavnostním otevření workoutového hřiště. Zajedeme na výlet do městečka Králíky v pohoří Jeseníky, kde budeme svědky autogramiády druhého dílu knihy Strhnout jako řeka od pana Miroslava Kváče. V dokumentární části dílu se seznámíme s místní Ligou na ochranu zvířat a budeme se společně snažit zjistit, jak zvířátkům v nouzi můžeme pomoci…

TV Čáslav S06E02 – Pomáhají potřebným

„Pomoc má mnoho tváří“ — motto Diakonie CČE

Do některých z nich se můžete podívat v další epizodě dokumentárního seriálu TV Čáslav. Začneme reportážemi z jubilejního fotbalového turnaje v Lipovci a letošních Čáslavských slavností. V prvním ze dvou dokumentů navštívíme Animu Čáslav, dozvíme se jaké služby nabízí svým klientům, zamyslíme se nad povahou stáří a nahlédneme esenci sociálních služeb. V druhém si projdeme čáslavské středisko Diakonie, která pomáhá převážně klientům s mentálním postižením. Uvidíme terapeutické dílny, domov se zvláštním režimem, akci Vítání léta i speciální školu. Přejeme Vám milý divácký zážitek.

TV Čáslav S06E01 – Podpisy z Čáslavi

Třicátý první díl TV Čáslav vypráví o těch, kteří se svým podpisem zapsali do našich životů. Začneme oslavou 85. narozenin čáslavského rodáka pana režiséra Miloše Formana, nadýchneme se v přírodní rezervaci Velká a Malá Olšina ve společnosti tisíců nádherných bledulek, budeme svědky otevření Pravěké brány v čáslavském muzeu, podíváme se na průběh návštěvy pana prezidenta v našem městě a poté prozkoumáme novou stanici čáslavských hasičů. V dokumentární části dílu poznáme pana primáře Kunáška, který se během 64 let své chirurgické praxe podepsal na těle více než 20 000 pacientů, které operoval…

TV Čáslav S05E05 – Chtíc, aby spal

Vánoční speciál, který uzavírá pátou řadu projektu TV Čáslav přináší největší množství témat v jednom díle v pětileté historii našeho dokumentárního seriálu.
Začneme sportem – cyklokrosový závod ve Vodrantech, otevření zimního stadionu, veřejné bruslení, hokejový klub Čáslav a křest knihy Strhnout jako řeka trenéra atletiky Miroslava Kváče spolu s oslavou jeho 85. narozenin a předáním čestného občanství.
Dále se můžete těšit na bohatou vánoční nadílku – dva adventní koncerty ve Starkoči, anketu jak prožívají Vánoce děti z Bílého Podolí, návštěvu sv. Mikuláše v kostele sv. Petra a Pavla, adventní koncert v Horkách, varhanní koncert v Čáslavi a také na společné zpívání koled na Žižkově náměstí.
Do finále se protančíme nádherným představením scénického tance s názvem Stvoření světa, které režírovala Hana Losenická Neumanová ve spolupráci s mnoha kolegy a kolegyněmi ze ZUŠ Čáslav a Kutná Hora.
TV Čáslav pokračuje v letošním roce šestou řadou, na první díl se můžete těšit koncem dubna…

TV Čáslav S05E04 – Těžká volba

V dalším letošním díle TV Čáslav okusíme atmosféru zářijového Havelského posvícení v muzeu. Proběhneme se ve Vodrantech a projedeme se na kole okolo Čáslavi s účastníky Čáslavského duatlonu. Naše oči se potěší pohledem na fotografie Terezy z Davle. Navštívíme základní školu v Bílém Podolí a spolu s rekordním počtem bývalých žáků oslavíme 120. výročí založení této školy. Na závěr otevíráme nový cyklus – seriál v seriálu – s názvem Moudrosti minulosti, který ve svém prvním zatavení přinese příběh čáslavského starosty Josefa Olivy a jeho rodiny.

TV Čáslav – S05E03 – Dveře dokořán

Kromě mnoha jiných životních darů má jistě i sport ve městě Čáslav dveře otevřené dokořán. V aktuálním díle můžeme obdivovat výkony strongmanů na čáslavském náměstí. V rámci spolupráce s mikroregionem Čáslavsko navštívíme Slavnosti lesního rohu v Žehušicích, kde potkáme bílé jeleny, odkryjeme novou mozaiku pana Tesaře a v mnoha různých podobách vzdáme hold slavnému rodákovi J.V. Stichovi. Čáslavské slavnosti byly letos inspirovány tematikou olympijských her. Budeme fandit čáslavským dětem na jejich vlastní olympiádě spolu s českými olympioniky, kteří je přijeli podpořit. Dveře našich srdcí otevře dokořán americký spisovatel Robert Fulghum, který navštívil Čáslav v rámci akce Listování.

TV Čáslav S05E02 – Svobodně žít, tvořit a číst

Jarní díl TV Čáslav začíná otevřením čáslavského Hrádku a zahájením razítkové hry Mikroregionu Čáslavsko, která nás provede po Čáslavi, Koudelově, Starkoči, Semtěši a dalších místech. Svobodnou, bezstarostnou a spanilou jízdu zažijeme s desítkami motorkářů z klubu Freedom Čáslav. S panem Tesařem a s panem Sejčkem jsme na jejich vernisážích oslavili dohromady 170. narozeniny a oba umělci pak společně pohovořili o výtvarném umění v našem městě. V rámci letošní spolupráce s Mikroregionem Čáslavsko jsme navštívili knihovnu Vrdy. Zde jsme se zaposlouchali do čtení z Bible od pana Jana Vlasáka a sledovali, jak tato knihovna žije během výuky žáků tamní školy. Dále jsme hledali odpověď na otázku, proč byla knihovna vyhodnocena jako druhá nejlepší z celé naší země.

TV Čáslav S05E01 – Mikroregion Čáslavsko

Dokumentární seriál TV Čáslav vstupuje již do pátého ročníku. V letošním roce rozšiřujeme oblast natáčení příspěvků na celý Mikroregion Čáslavsko, proto se v prvním díle o tomto dobrovolném svazku obcí dozvíte více a můžete navštívit tři zúčastněné vesničky a sice Starkoč, Krchleby a Třebonín. Dále popřejeme štěstí a zdraví k 80. narozeninám panu Zdeňku Svěrákovi, navštívíme dětský karneval v Grandu a vernisáž výstavy Fotoklubu Čáslav v Dusíkově divadle. V dokumentární části prvního letošního zastavení se seznámíme s báječným učitelem hudby panem Vladimírem Jelínkem, který je uměleckým vedoucím ZUŠ Bandu Čáslav. Žáky hrající v tomto hudebním tělese podpoříme během jejich prozatím největší výzvy…

TV Čáslav S04E05 – V půlnoční hodinu

Vraťme se na 13 minut do vánoční atmosféry prosincové Čáslavi. Nejprve budeme svědky otevření zrekonstruovaného společenského sálu hotelu Grand v Čáslavi. Zabruslíme si na novém zimním stadionu v lesoparku Vodranty. Je to kupodivné, ale ansámbl divadla Járy Cimrmana stále těší hrát Cimrmanovy hry. Nás velmi těšilo se s nimi setkat u příležitosti produkce jevištní podoby mýtu Blaník v čáslavském Dusíkově divadle. V půlnoční hodinu jsme byli svědky jedinečné duchovní atmosféry během mše svaté na Štědrý den. Zaposlouchejte se s námi do tónů Machovy mše „S nebes ráje“ i do slov půlnočního vyprávění pana faráře o důležitosti světla v životě lidském.